Niewiele, aby pomóc

Współczesna medycyna pozwala w naprawdę prosty sposób uratować życie, które kiedyś zostałoby utracone. I nie zawsze trzeba być lekarzem z wykształcenia, aby móc dokonać wielkich rzeczy. Każdy człowiek może zgłosić się do programu dawcy szpiku, dzięki któremu można uratować wiele istniej ludzkich.

Dawca szpiku, czyli kto?

Przede wszystkim musimy znaleźć odpowiedź na pytanie o to, kto może zostać dawcą. Aby zweryfikować tę informację wystarczy przeprowadzić test, który nie trwa więcej niż pięć minut. Najłatwiej jest znaleźć go przez internet. Na specjalnych stronach każdy potencjalny dawca szpiku może zgłosić się do programu, otrzymać pakiet rejestracyjny, w którym znajdują się pałeczki do pobrania wymazu. W następnym kroku otrzymany wynik zostanie wprowadzony do ogólnopolskiej bazy danych. Jak widać potrzeba naprawdę niewiele, aby dołączyć do drużyny ludzi pomagających innym. Jeżeli więc nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, dawcę szpiku może zostać każdy z nas.

Jestem w bazie, co dalej?

Najczęściej rejestracja oznacza zapomnienia o całym procederze. Może się to wydawać dziwne, ale większość zarejestrowanych ludzi przez długi czas (jeżeli w ogóle) nie zostanie poproszona o pomoc. Jeżeli natomiast do takiej sytuacji dojdzie, to zostanie do nas wykonany telefon z informacją o potrzebie naszego szpiku. Wtedy zostaniemy przetransportowani do odpowiedniego szpitala, w którym zostanie od nas pobrany szpik kostny. W ten sposób czyjeś życie będzie mogło zostać uratowane. Dla nas naprawdę nie będzie to wielka ofiara.