Jak zostać dawcą szpiku?

Dawcą szpiku może zostać każdy, kto spełnia pewne warunki. Każdy zdrowy człowiek mieszczący się w przedziale wiekowym między 18-55 lat, ważącym po wyżej 55 kg, może podarować w ten sposób komuś życie. Szpik kostny jest bardzo cenny, przeszczep pozwala na uratowanie osób z chorobami układu krwiotocznego. Oddając szpik możemy pomów osobom chorym między innymi na białaczkę czy ziarnicę złośliwą.

Kategoryczne wykluczenie osoby jako dawcy może być spowodowane poważną chorobą lub infekcją. Osoby chore na zapalenie wątroby, choroby serca, cukrzycę, gruźlicę czy nosiciele wirusa HIV, nie mogą przystępować do takiego zabiegu.

Jeżeli jesteś chętny pomóc osobom, które koniecznie potrzebują takiego przeszczepu to nie czekaj ani chwili. Wystarczy się zarejestrować na stronie fundacji www.dkms.pl lub www.dawcy-szpiku.pl po przez wypełnienie formularza rejestracyjnego. Po dwóch dniach od momentu rejestracji zostanie wysłana przesyłka do Ciebie z formularzem do wypełnienia i dwiema pałeczkami. Konieczne będzie pobranie pałeczkami wymazu z jamy ustnej przesłanie wraz z uzupełnionym formularzem na podany adres wysyłki. Wszystkie koszty włącznie z przeprowadzeniem całego badania są pokrywane przez fundację.

Po zabiegu oddania swojego szpiku kostnego możesz na swoje „konto” zaliczyć rzecz niezwykle ważną, dobry uczynek, który sprawi że ktoś będzie mógł dzięki Tobie żyć. Może to być dziecko, którego rodzice modlą się każdego dnia o ratunek dla niego, a może to być też matka samotnie wychowująca córkę. Po oddani szpiku otrzymujesz odznakę „dawcy szpiku”