Jak pobierany jest szpik kostny?

Każdy potencjalny dawca szpiku zarejestrowany w ogólnopolskiej bazie dawców może zmierzyć się z realną możliwością przekazania części swojego szpiku dla osoby potrzebującej. Warto poznać techniki pobierania szpiku, by zaznajomić się z tematem i ze spokojem pomagać, kiedy przyjdzie na to pora.

Komórki krwiotwórcze oraz szpik pobierane są w specjalnie do tego celu przystosowanych klinikach.  Poniżej znajduje się opis dwóch metod, które tłumaczą szpik kostny pobieranie.

Metoda aferazy

Metoda jest raczej przyjemna i bezbolesna dla dawcy. Może w tym czasie relaksować się czytając książkę lub oglądając film. Cały proces monitorowany jest przez przeszkoloną pielęgniarkę. czas trwania zabiegu to przeciętnie kilka godzin (2-4) w zależności od ilości komórek krwiotwórczych, które uległy wyseparowaniu. Do żyły pacjenta podpinana jest igła z drenem, przez który krew przepływa do separatora, gdzie następuje oddzielenie komórek krwiotwórczych. Oczyszczona krew powraca z powrotem do pacjenta.  W momencie, gdy liczba komórek jest zbyt mała, zabieg wykonywany jest powtórnie następnego dnia aż do momentu pozyskania oczekiwanego efektu.

Metoda polegająca na nakłuciu talerza kości biodrowej

Zabieg przeprowadzany jest na sali operacyjnej po wcześniejszym znieczuleniu pacjenta przez anestezjologa. W dalszej kolejności następuje odkażenie miejsca nakłucia i pobranie przy pomocy specjalnej igły szpiku kostnego. Zabieg jest stosunkowo krótki, ponieważ trwa średnio godzinę. Pacjent nie może tak jak w przypadku aferazy opuścić szpitala od razu, pozostaje na obserwacji jedną dobę.